Słyszałaś już gdzieś o grupach mastermind, ale cały czas nie do końca wiesz o co w nich chodzi. Dziś postaram się to wyjaśnić.

CO TO JEST MASTERMIND?

Mastermind biznesowy, to grupa osób np. właścicieli biznesów, blogerów itp., która spotyka się systematycznie w celu rozwijania swoich przedsięwzięć biznesowych, podzielenia się swoim wsparciem, wiedzą, czy sprawdzonym sposobem rozwiązania problemu. Podczas tych spotkań, każdy z członków dąży do osiągania swoich celów poprzez opracowanie kolejnych zadań do wykonania i rozliczanie się z nich.

Jest to też świetna okazja do:

  • szybkich burz mózgów,
  • pozyskania konkretnego feedbacku na temat swoich działań,
  • poznania doświadczeń innych osób w tym temacie
  • czasem także gotowych rozwiązań
  • a przede wszystkim spojrzenia na swoje działania nieco z boku. Co jest niesamowitym źródłem wiedzy, inspiracji i motywacji.

Poniżej kilka wskazówek w jaki sposób dobrać członków grupy, by praca w mastermindzie była satysfakcjonująca i pomogła Ci ruszyć z Twoimi planami do przodu.

  1. Najlepiej sprawdzają się grupy 4-5 osobowe. (ale równie dobrze mogą działać 3 lub 2 osobowe) Większa liczba członków to odpowiednio dłuższe spotkania.
  2. Osoby pracujące w mastermindzie powinny mieć wspólny cel lub być na podobnym etapie zaawansowania biznesowego – po to by spotkania były efektywne i wartościowe dla wszystkich członków grupy. Najlepiej, aby poszczególne osoby reprezentowały różne branże, by uniknąć konkurencji wewnątrz grupy.
  3. Każda z osób ma nie tylko czerpać z mastermindu, ale także dawać wartość grupie poprzez swoją wiedzę i doświadczenie. Ważne jest podobne zaangażowanie w grupę.
  4. Otwartość i zaufanie to podstawa grup mastermindowych. Tematy poruszane na spotkaniach dotyczą rozwoju biznesu i aby uzyskać pomoc należy czasem bardzo dokładnie przedstawić problem, operując konkretnymi danymi finansowymi czy przedstawić swoje indywidualne rozwiązania w sposobie działania, będąc przekonanym, że wiedza ta nie wyjdzie poza krąg grupy.
  5. Wszystkie osoby powinny traktować mastermind jako pewnego rodzaju zobowiązanie, przywilej, a nie przykry obowiązek. Dlatego kolejne spotkania trzeba planować jak spotkania biznesowe i traktować priorytetowo.

Regularność to jedna z zasad mastermindu.

Inne zasady poznasz w tym wpisie:

Zasady grupy Mastermind

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *