Ważną rzeczą na poczatku spotkań grupy mastermind, jest wprowadzenie zasad.
Dzięki nim wszyscy członkowie grupy będą wiedzieć w jaki sposób przebiegać będą rozmowy, kiedy  i gdzie będą przeprowadzane i  kto jest odpowiedzialny za ich moderowanie.

Poniżej znajdziesz tematy, które warto przedyskutować na pierwszym spotkaniu grupy.

1. TERMIN SPOTKAŃ

Dobrze jest ustalić na spotkania w miarę stały dzień i godzinę dogodną dla wszystkich. (najlepiej co tydzień, maksymalnie co 2 tygodnie)

Ułatwi to zaplanowanie obecności na spotkaniu.

2. MODERATOR

Dobrze jest ustalić moderatora spotkania, który bedzie pilnował czasu i koordynował całe spotkanie. Moderator może się zmieniać co spotkanie. Dzięki temu każda z osób będzie się czuła odpowiedzialna za grupę.

3. CZAS DLA KAŻDEJ Z OSÓB

Każda z uczestniczek powinna mieć dla siebie taką samą ilość czasu. Najlepiej sprawdza się 15-20 minut. (Czasu pilnuje moderator.)

4. TAJEMNICA

Ten punkt brzmi najbardziej zagadkowo, ale ma bardzo proste wytłumaczenie. Otwartość i zaufanie to podstawa grup mastermindowych. Tematy poruszane na spotkaniach dotyczą rozwoju biznesu i aby uzyskać pomoc należy czasem bardzo dokładnie przedstawić problem, operując konkretnymi danymi finansowymi czy przedstawić swoje indywidualne rozwiązania w sposobie działania, będąc przekonanym, że wiedza ta nie wyjdzie poza krąg grupy. Dlatego warto na poczatku jasno i wyraźnie powiedzieć, źe to co w mastermindzie, zostaje w mastermindzie.

5. MIEJSCE SPOTKAŃ

Spotkania najlepiej jest odbywać poprzez rozmowy na Skype, Zoom albo w Messengerze. W przypadku gdy wszystkie osoby pochodzą z jednego miasta można zdecydować się na spotkania osobiste.

6. MASTERMINDHOT SEAT

Raz na jakiś czas warto zorganizować dla każdego z członków grupy spotkanie typu  „GORĄCE KRZESŁO”, aby rozwiązać palący problem, przeprowadzić „Burzę mózgów”, pomóc zaplanować dalsze działania. Jest to spotkanie wcześniej ustalone, tak by zainteresowana osoba odpowiednio się przygotowała. W tymprzypadku całe spotkanie przeznaczone jest dla jednego z członków grupy.

7. PRYWATNA GRUPA MASTERMINDOWA

Warto utworzyć sobie grupę mastermindową na FB. Przydaje się to do przekazywania sobie informacji, plików, umawiania się na spotkania i rozwiązywania problemów pomiędzy spotkaniami.

8. TEMATYKA

Grupa mastermind jest miejscem ustalania strategii i celów długoterminowych, kierunków rozwoju biznesu. Warto więc, by rozmowy na tematy prywatne ograniczyć do minimum. W mastermindzie szukacie rozwiązań, podpowiedzi, czasem wybicia pomysłu z głowy.

9. MONITOROWANIE POSTĘPÓW

Na każdym mastermind warto rozliczyć się z zadań ustalonych na poprzednim spotkaniu oraz zaplanować kolejne etapy prac. Może temu służyć zwykła kartka, dokumenty udostępnione wszystkim członkom grupy czy  posty na grupie FB. Dzięki temu łatwiej będzie śledzić postępy poszczególnych członków grupy oraz sprawdzać jakie efekty przynoszą kolejne spotkania.

10. KONSEKWENCJA

Wszystkie osoby powinny traktować mastermind jako pewnego rodzaju zobowiązanie, przywilej, a nie przykry obowiązek. Dlatego kolejne spotkania trzeba planować jak spotkania biznesowe i traktować priorytetowo. Jak również spotykać się regularnie, najlepiej w równych odcinkach czasowych ( co tydzień, co dwa tygodnie)

Zobacz jeszcze wpis o tym kto powinien uczetsniczyć w grupie mastermind:

Kto powinien uczestniczyć w grupie mastermind?

 

4 myśli na “Zasady grupy Mastermind”

 1. Jakie zadania ustala się na spotkaniach? Możesz podać przykłady? To są zadania takie same dla wszystkich, czy różne, w zależności od branży i stopnia rozwinięcia biznesu?

  1. Multimastermind Katarzyna

   Beata, zadania zazwyczaj wynikają z celu jaki chcesz osiągnąć . Jeśli pracujesz nad stroną www – zadaniem może być przygotowanie tekstów na stronę lub opracowanie landing page. Jeśli jesteś w trakcie tworzenia kursu zadaniem może być stworzenie kolejnych modułów.
   Może się tak zdarzyć, że w mastermindzie będziesz pracowała z osobami, które będa miały zbieżne cele z Twoimi, wtedy możecie pracować nad podobnymi zadaniami. Głównie zasada jest taka, że to Ty ustalasz co chcesz osiągnąć, natomiast grupa pomaga Ci w osiągnięciu celu,
   poprzez wsparcie, rozliczanie się wzajemne z poszczególnych etapów i dzielenie sie doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *