Jak skutecznie wdrażać wiedzę?

with Brak komentarzy

Czy spotkałaś się z określeniem „ćpać wiedzę”?

To sytuacja, w której wciąż czujesz, że powinnaś swoją wiedzę uzupełniać, ale w żaden sposób nie wdrażasz jej w życie. Cały czas wydaje ci się, że czegoś jeszcze nie wiesz. Cały czas czujesz, że powinnaś się dokształcić.

Problem jest w tym, że taka wiedza niewykorzystywana w praktyce staje się bezużyteczna. A czas, jaki poświęciłaś na jej przyswojenie stracony, bo w chwili gdy zdecydujesz się z niej skorzystać, prawdopodobnie znów będziesz musiała tę wiedzę uzupełnić.

Dlatego też warto, w momencie, w którym decydujesz się na zakup kolejnego ebooka, książki edukacyjnej, czy kursu zastanowić się, w jaki sposób będziesz się z nich uczyć?

 

Po pierwsze określ priorytety.

Pomyśl, co jest dla Ciebie aktualnie najważniejsze, co popchnie Twój rozwój w dobrym kierunku. Określ tę zmianę i zobacz, gdzie będziesz, kiedy ona się dokona. Skup się na realizacji swojego celu. Znajdując swoje „dlaczego” będzie Ci łatwiej o koncentrację, konsekwencję i zaangażowanie we wdrożenie wiedzy w życie.

Po drugie nie kupuj wszystkiego.

Zastanów się, w jaki sposób od razu możesz wykorzystać tę wiedzę. Korzystaj z tych publikacji, które w danym momencie są Ci potrzebne, a nie koniecznie kupuj wszystko „jak leci” na zasadzie, bo może kiedyś się przyda, a jest promocja, to trzeba skorzystać. Może się okazać, że to się nigdy nie przyda i jest to zwykłe marnowanie pieniędzy.

Po trzecie rób notatki.

Staraj się na bieżąco wypisywać sobie wszystkie ważne dla ciebie spostrzeżenia, które będziesz mogła wdrożyć od razu swoim biznesie lub w życiu. A w przypadku, gdybyś miała skorzystać z nich później, będziesz miała łatwy dostęp do konkretnej interesującej Cię wiedzy.

Po czwarte poszukaj wsparcia.

W przypadku gdy masz projekt, na którym ci bardzo zależy, a czujesz, że samej trudno Ci będzie przez niego przejść poszukaj swojej grupy wsparcia na przykład mastermindu. Jest duża szansa, że w społeczności twórcy, od którego kupujesz wiedzę, znajdziesz inne osoby, które są na podobnym etapie i także chciałyby wspólnie przepracować dany temat. Konsekwentna praca nad kolejnymi zadaniami, motywacja do wykonywania kolejnych kroków płynąca z grupy to dobra droga do tego, by skutecznie wdrożyć wiedzę.

 

Po piąte, doceniaj siebie.

Bądź dumna z kolejnych kroków, które Cię doprowadzają do celu. Zauważaj swoją pracę, zaangażowanie, postęp jaki robisz. Może nawet zastanów się, w jaki sposób nagrodzić się za zmianę nastawienia i przełożenie wiedzy na praktykę.

Czy podoba ci się ten sposób na skończenie tak zwanym „ćpaniem wiedzy”?

Zostaw Komentarz